مصاحبه با حجت الاسلام جمالی جانشین محترم مدرسه عالی فقه های تخصصی
 اپراتور سایت  06 مهر 1398   اضافه کردن دیدگاه جدید

 بسم الله الرحمن الرحیم

-         با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید در ابتدا مختصری از سابقه دوره تابستانی این مدرسه برایمان بفرمایید؟

حجت الاسلام جمالی: مستحضرید از جمله سیاست های این مجموعه از ابتدا این بوده که به سمت مدیریت بهتر ایام درسی و کاهش میزان تعطیلات بهدف استفاده مفید از وقت طلاب حرکت بکند. از جمله تعطیلات مرسوم که طلاب در طول سال دارند تعطیلات تابستانی است. یک زمانی هم رهبر معظم انقلاب دام ظله الوارف فرموده بودند عادتی که اتفاق افتاده و تابستان ها درسها تعطیل است شاید عادتی است که نسبت به سابق و اینکه مناطق گرم بوده و آب و هوا مناسب نبوده است قابل قبول بود اما در زمان ما با توجه به امکاناتی که فراهم است دیگر این عادت باید جلویش گرفته شود و بشود از تابستان استفاده بیشتری کرد. مدرسه در واقع سومین سالی است که دوره تابستانی برگزار می کند. در دوره تابستان هم سعی شده است حداقل حدود هفت هفته آموزشی برنامه ریزی شود. دوره تابستان امسال از سوم تیر آغاز و بیست و هفت مرداد به پایان رسید. البته مقداری از این بازه زمانی به برگزاری کلاس های جبرانی دروس نیم سال دوم و امتحانات آن اختصاص یافت . برنامه های دوره هم شامل دو گروه طلاب قدیم موسسه و طلاب جدید پذیرش شده بود.

02

در مورد مسئله جذب و فرایند آن و اینکه چه مراحلی را طی کردید هم توضیحی بفرمایید؟

حجت الاسلام جمالی: مجموع فرآیند پذیرش موسسه از ثبت نام تا برگزاری آزمون و مصاحبه علمی و تربیتی از فروردین شروع و تا قبل از ماه مبارک ادامه داشت. البته آزمون کتبی موسسه شامل متقاضیان ورود به مدرسه تخصصی نمیشد و به جای آن دو مرحله مصاحبه علمی پیش بینی شده بود که خود این دو مرحله برگزار کردن مصاحبه علمی حجم سنگینی از کار را به دنبال داشت. که حدودا از صد نفرمتقاضی مدرسه تخصصی حدود 12 نفرموفق به شرکت در دوره اختبار تابستان شدند. که این اختبار هم طرفینی است. به این معنی که هم عزیزان داوطلب می توانند مدرسه را مورد ارزیابی خود قرار داده و با نگاه دقیق تری مدرسه را برای ادامه فرآیند تحصیل خود انتخاب کنند و هم مجموعه بتواند علاوه بر احراز سطح توانمندی که در مصاحبه علمی بدست آورده است ارزیابی دقیقتری را از توانمندی و جدیت و پشتکار و نظم آنان به ویژه از لحاظ توانمندی فقهی اصولی برای آمادگی ورود به مرحله تخصص داشته باشد .

کارگاه بانکی

اگر موافق باشید برویم سراغ برنامه محتوایی و کلاسهای تابستانی که در این دوره داشتید؟

حجت الاسلام جمالی: بله عمده کلاس هایی که برای این دو گروه یعنی طلاب قدیم و طلاب جدید الورود برگزار شد در چند دسته بود. دسته اول برگزاری دروس آکادمیکی بود که طلاب متناسب با رشته فقهی خود در هر یک از رشته های تخصصی می خواندند، دسته دوم دروس فقهی و اصولی بود که بصورت روزانه برای برخی از رشته های تخصصی و طلاب جدید الورود برگزار میشد و دسته آخر دروس تئوری ومهارتی مربوط به حوزه پژوهش بود که در ادامه توضیح خواهم داد.

همانطور که عرض شد عمده دروس طلاب جدید در دوره تابستان اختصاص به دروس فقه و اصول داشت که متناسب با بازه ی زمانی دوره تابستان برای هر کدام از این دو درس موضوعی تعیین شده و سعی هم بر این بود که اداره کلاسها بصورت شاگرد محور باشد و عزیزان طلبه نقش پررنگ و فعالی را در کلاس ایفا بکنند تا زمینه بهتر و دقیق تری برای استاد درجهت کشف میزان استعداد و ارزیابی توانمندی فقهی و اصولی فراهم شود.

 

1 5

آیا در زمینه پژوهش هم در دوره تابستان برنامه ای داشتید؟

حجت الاسلام جمالی: در مورد پژوهش ، یکی از شاخصه های ویژه این مجموعه اهتمام جدی به حوزه پژوهش و اهل قلم شدن و نهادینه شدن روحیه تحقیق و پژوهشگری در طلاب محترم است. برنامه پژوهشی دوره تابستان برای طلاب قدیم شامل تکمیل فرآیند آموزش مهارت ها اعم از عملی مثل آشنایی با نرم افزارهای علوم اسلامی ، تایپ ، ورد و وان نت و تئوری مانند روش تحقیق ، نگارش علمی ، مقاله نویسی بود و برای طلاب جدید نیز در ابتدا با آنان توسط واحد پژوهش یک مصاحبه پژوهشی صورت گرفت و برای هریک پرونده پژوهشی تشکیل شد ودر ادامه با توجه به سوابق فعالیت های پژوهشی ، سطح و نیاز پژوهشی آنان به آموزش مهارت ها ، کلاس های کارگاهی و آموزشی برنامه ریزی و اجرا شد. از محسنات برگزاری کلاسهای مهارتی پژوهشی برای این عزیزان دردوره تابستان هم این است که دوستان وقتی در ابتدای سال تحصیلی میخواهند بحث تحقیق و مقاله نویسی شان را شروع کنند _ با توجه به اینکه در هر نیمسال باید دو تحقیق درسی و یک مقاله تابستانی ارائه نمایند _ با آمادگی بیشتر و کاملتری وارد تحقیق می شوند و این منجر به پیش برد بهتر و منظم تر تکالیف پژوهشی دوستان می شود.

 

banner 01

از جمله برنامه های خوب مدرسه عالی در طول سال برگزاری نشست های تخصصی بود. آیا در دوره تابستان هم این برنامه ادامه داشت؟

حجت الاسلام جمالی: بله الحمد لله از جمله برنامه هایی که در تابستان موفق به اجرای آن شدیم، نشست­های تخصصی بود که به تناسب زمان و نیاز، برای برخی گروه­ها برگزار شد. در کنار این نشست ها دو کارگاه هم داشتیم کارگاه اول با موضوع آشنایی با پزشکی قانونی برای طلاب محترم رشته فقه جزا بود که برای اجرای آن از ریاست محترم پزشکی قانونی استان قم دعوت شد البته شرکت سایر طلاب علاقمند در آن آزاد و بلا مانع بود. و کارگاه دوم هم با موضوع آشنایی بانکداری اسلامی بود که یکی از اساتید خبره و توانمند از تهران دعوت شد و بحمدلله استقبال خوبی هم از آن صورت پذیرفت.

از جمله برنامه های دیگری که برای طلاب جدید داشتیم برگزاری نشست های آشنایی و معرفی رشته های فعال در مدرسه بود که در رشته فقه اقتصاد و فقه معاملات اقتصادی در خدمت اساتید معظم میرمعزی و موسویان بودیم. برای آشنایی با رشته فقه جزاء از استاد حاجی ده آبادی و برای فقه خانواده از حضور دکتر سجادی استفاده کردیم و برای آشنایی با رشته فقه تربیت نیز از آقای دکتر سید نقی موسوی دعوت کردیم. قهرا شرکت در این نشست ها برای طلاب جدید به انتخاب سنجیده تر و پخته تر آنان کمک و با ظرفیت ها و خلاهای فقهی در عرصه مختلف تخصصی اعم از اقتصادی ، حقوقی ، خانواده و... آشنا می نمود.

 

نشست فقه معاملات 7

با توجه به اینکه میزان کار علمی این موسسه همیشه مورد توجه بوده است پیرامون کار علمی طلاب در طول دوره تابستانی خوب است توضیحی بفرمایید؟

حجت الاسلام جمالی: میزان کار علمی ای که طلبه ها در دوره تابستان موظف به انجام آن بودند اعم از حضور در کلاس و مطالعه و مباحثه هشت ساعت در روز بود. که این میزان هشت ساعت برای طلاب جدید الورود الزامی نبود جهتش هم این بود که ببینیم خود طلبه بدون اینکه الزامی از حیث میزان ساعت داشته باشد چه مقدار برای مطالعه و مباحثه وقت می گذارد.

نکته دیگر اینکه برخلاف طول سال، پنجشنبه ها در تابستان تعطیل بود و از این ظرفیت برای برگزاری اردوهای یکروزه استفاده کردیم از جمله اردوهایی که موفق به برگزاری آن شدیم اردوی دستجرد و قمصرکاشان بود که در خدمت تمامی طلاب به همراه خانواده محترم آنها بودیم . و در نهایت در پایان دوره تابستان هم توفیق برگزاری اردوی سه روزه خانوادگی مشهد مقدس را داشتیم .

 

400

-         با توجه به فشردگی دوره تابستانی آیا نسبت به برنامه های فرهنگی و تربیتی هم برنامه ریزی صورت گرفته بود؟

حجت الاسلام جمالی: از آنجا که توجه به مسائل اخلاقی و تربیتی همیشه از ارکان برنامه های حوزوی بوده و نقش مهمی در ساختن شخصیت طلاب دارد برنامه دیگری که در تابستان داشتیم برگزاری دروس اخلاق بود که الحمدلله حداقل هفته ای یک بار در چهارشنبه های برگزار می شد .

نشست فقه معاملات 5

در مورد برنامه ورزشی هم یک سری برنامه ها را قسمت فرهنگی مجموعه در ستاد پیش بینی کرده بودند مثل استخر و سالن فوتسال و والیبال که به تناسب علاقه دوستان در هر کدام از ورزشها که علاقه داشتند ثبت نام می کردند و در برنامه های ورزشی شرکت می کردند. در کل ما در موسسه این را وظیفه خود می دانیم که در زمینه های ورزشی نیز برای تندرستی و سلامت جسم طلاب که قطعا در سلامت روحی آنها هم موثر خواهد بود برنامه هایی را داشته باشیم اعم از اینکه خود موسسه مستقیما برنامه ای را اجرا کند و یا اینکه با زمینه سازی و حمایت از برنامه های ورزشی ، عزیزان را تشویق به امر ورزش و اهتمام به سلامتی و تندرستی شان نماییم.

-         بسیار ممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.

حجت الاسلام جمالی: من هم از شما تشکر می کنم

 

banner

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید